Najvyhľadávanejšou dovolenkovou destináciou na Slovensku sa v poslednom období stala Banská Štiavnica. Patrí medzi najobľúbenejšie miesta na víkendový pobyt hlavne u západoslovenských turistov. Marketing mesta a úroveň služieb je tu na naozaj vysokej úrovni, porovnateľnej s Európskymi mestami.

Ak tiež milujete Banskú Štiavnicu a všetky krásy čo ponúka máte už prejdené niekoľkokrát, práve pre Vás je novinka, ktorú si mesto pre rozvoj cestovného ruchu pripravilo pre svojich turistov. Romantické uličky a historické zákutia Vám odhalia úryvky z minulosti a príbeh dvoch zaľúbencov.

NAJDLHŠIA ĽÚBOSTNÁ BÁSEŇ SVETA

Projekt Zaľúbená Štiavnica sa odvíja od známeho diela Sládkoviča – Marína

Príbeh, ktorý síce nie je tak slávny ako Rómeo a Júlia sa skutočne odohrával takmer pred 200 rokmi v Banskej Štiavnici.

 

Báseň Marína je od roku 2017 zapísaná ako oficiálny svetový rekord World Record Academy ako najdlhšia báseň sveta – má neskutočných 2900 veršov.


Romantika ako prvok turizmu je veľmi zaujímavá a aj preto sa tvorcovia tohto projektu rozhodli obnoviť tento príbeh a zlákať ľudí na potulky a spoznávania miest, kde sa skutočný príbeh lásky medzi Andrejom Sládkovičom a Marínou Pischlovou odohrával.

NOVINKOU JE AJ INTERAKTÍVNA HRA

V prvej fáze projektu sa  vybrali desiatky veršov z knihy a objavili sa na lavičkách po celom meste. Každý návštevník, ktorý do mesta prišiel si ich na operadlách mohol prečítať a hneď vedel, že sa stal súčasťou príbehu.

 

V tomto duchu projekt pokračuje aj ďalej a to formou interaktívnej hry.

Hlavným cieľom a náplňou hry je chodiť po meste a okolitých kopcoch a hľadať lavičky s farebnými soškami zaľúbencov, ktorí si čítajú knihu Marína.

Spolu viete tak nájsť 21 miest a každé s iným ľúbostným veršom.

 

Postupne si tak prejdete všetky fázy vzťahu Maríny a Sládkoviča od prvotného stretnutia a očarenia, cez vášeň, zaľúbenie, zásnuby, odlúčenie a smútok z rozchodu až po spomínanie na lásku.

 

Pri Zaľúbencoch sú umiestnené aj QR kódy, vďaka ktorým postupne objavujete príbehy zrodenia najkrajších ľúbostných veršov z básne Marína. Tie môžete odkrývať náhodne alebo postupne.

 

Ku hre si nemusíte sťahovať žiadnu špeciálnu aplikáciu, pretože všetky informácie o nej, (vrátane máp) sú prístupné na www.zalubenastiavnica.sk.

UNIKÁTNA HOVORIACA SOCHA

Jednou z 21 soch, ktoré vznikli v druhej etape projektu je jedinečná hovoriaca socha Zaľúbencov . Ak na ňu jemne položíte ruku – na srdiečko – budete počuť vyznania lásky vo veršoch z Maríny.  Sochu nájdete na na námestí, pred domom kde Marína žila a ukrývala rukopis básne, ktorú jej Sládkovič venoval.

 

Pred Bankou Lásky, zážitkovým domom o básni Marína, vzniklo nové Mininámestie Zaľúbencov, ktoré je zároveň východiskovým bodom k ďalším 20 miestam interaktívnej hry.

POZADIE PROJEKTU A PLÁN DO BUDÚCNOSTI

Pozadie projektu iniciuje Nezisková organizácia Marína a Sládkovič. Na projekte sa podieľali aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Štiavnica spolu s Krajskou organizáciou cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus v spolupráci s mestom Banská Štiavnica.

Dotácia 15 000 Eur bola čerpaná cez Rozvojovú agentúru Banskobystrického samosprávneho kraja.

 

Projekty tohto typu sú pre rozvoj cestovného ruchu Banskej Štiavnice a okolia zásadné. Plánom je trvaloudržateľný rozvoj turizmu na ktorom chcú spolupracovať aj s okolitými mestami.

 

Preto ďalšie sochy boli umiestnené aj do Krupiny, v obci Hrochoť a v areáli kaštieľa Radvanských v Banskej Bystrici.

 

Ďalším plánom je v najbližších mesiacoch rozširovanie hry o iné interaktívne prvky a tak návštevníkov viac vtiahnuť do deja.

 

Ak sa Vám takáto hra páči , nie je jediná, podobné hry s historickou tématikou už organizovalo ja napríklad mesto Trnava.

hello@leadmedia.sk | relaxero.sk