Saunovanie, teda vystavovanie tela vysokým teplotám vlhkého vzduchu, má blahodarný účinok na fyzický i psychický stav človeka. Procedúry spojené so saunovaním si môžeme užívať v rôznych wellness centrách, v dnešnej dobe je však pomerne jednoduché si saunu zadovážiť i domov. Domáce sauny zažívajú v posledných mesiacoch narastajúcu obľubu najmä kvôli nepriaznivým okolnostiam minulých mesiacov, ktoré milovníkom saunovania znemožňovali návštevu bežných centier poskytujúcich túto službu. Mnohí si však domácu saunu zadovážili už skôr predovšetkým s ohľadom na výhody, ktoré prináša i v prípade, že sa človek necíti úplne fyzicky v poriadku.
Domáce sauny – druhy
Ak si chcete dopriavať saunovanie v súkromí vášho domova, ponúka sa vám hneď niekoľko možností, ako toho dosiahnuť. Základným kritériom členenia domácich sáun, je ich konštrukcia – v zásade sú z tohto pohľadu rozlišované dva typy, a to:
- sauny zabudované
- sauny prenosné
Zabudované sauny spravidla vyžadujú dostatok priestoru, obvykle sa umiestňujú do kúpeľne alebo inej miestnosti s prívodom vody.
Sauny určené na zabudovanie do bytu či domu v bežnom prevedení obvykle zaberajú plochy sprchového kúta, budované sú prevažne z dreva a ich inštalácia je pomerne jednoduchá. Prenosné sauny bývajú vyrobené z vodeodolnej tkaniny a sú určené je jednu osobu – sú veľmi skladné a v dobe nepoužívania je možné ich poskladať a uložiť, takže nezaberajú takmer žiadny priestor. Druhým významným parametrom, ktorý ovplyvňuje výber konkrétnej sauny, je technológia generovaného tepla.
Sauny podľa technológie
Oba konštrukčné typy sáun je možné zadovážiť v niekoľkých variantoch podľa toho, akým spôsobom dochádza ku generovaniu tepla a implicitne, ako toto teplo pôsobí na ľudský organizmus. V tomto ohľade rozlišujeme sauny:
- fínske – generujú teplo pomocou zahrievania tepelných prvkov
- infrasauny – využívajú infražiaričov
- parný kúpeľ – teplo je generované zahrievaním vodnej pary
- kombinácie – môže ísť o kombináciu fínskej sauny a infrasauny, či o spojenie parného kúpeľa s fínskou saunou apod.
Výhody infrasauny
Infražiarenie je špeciálnou technológiou, ktorá umožňuje dosiahnuť vysokú efektivitu procedúry saunovania.
Zatiaľ čo klasická fínska sauna telo vyhrieva pomaly a dochádza u nej k pomerne vysokým tepelným stratám, infrasauna pomáha ľudský organizmus vyhrievať rýchlo a intenzívne. Infražiariče sálajú teplo, ktoré preniká hlbšie do pokožky, preto nie je nutné, aby teplota v infrasaune dosahovala tak vysokých hodnôt (teplota sa pohybuje medzi 30 a 60 °C).
Vďaka takto nastavenému procesu dochádza k prehriatiu tela pri nižších teplotách, čo sa pozitívne prejavuje nielen na celkovom dojme z procedúry, ale i na spotrebe energie, ktorá je v porovnaní s inými druhmi domácich sáun nižšia. Predohrev infrasáun je naviac obvykle kratší než u klasických sáun. Pre jednotlivé modely sa potom samozrejme líšia. Základnú predstavu si môžete urobiť napríklad prečítaním článku s porovnaním najlepších infrasáun.
Prečo relaxovať v infrasaune
Relaxácia v infrasaune je pre ľudský organizmus a zdravie veľmi prospešná. Procedúra pomáha uvoľňovať svaly a kĺby a pomáha od bolestí chrbtice či nôh spôsobených sedavým spôsobom života. Infražiarenie môže uľaviť aj od ďalších druhov bolesti, či už ide o bolesti hlavy alebo menštruačné bolesti. Saunovanie v infrasaune podporuje imunitu, pomáha rozprúdiť krvný obeh a je prevenciou zápalov, kvasinkových infekcií a súvisiacich chorôb.
Pravidelným saunovaním naviac podporíte chudnutie a odstránenie celulitídy (pretože pri ňom dochádza k rozpúšťaniu tukových tkanív). Infrasaunu je možné používať i denne, obvykle sa odporúčajú krátke procedúry trvajúce približne 10 minút, ktoré slúžia práve k prevencii bežných ochorení a posilneniu imunity. Veľmi dobré účinky môže mať saunovanie i na kožné problémy, ako sú ekzémy či lupienka.